04/04/2019

CYKLISTICKÉ EXTRÉMY OPRAVDU JEN PRO VYVOLENÉ?

Peggy Marvanová
Mým cílem není se dostat na Olympiádu a nebo snad trhat světové rekordy. Jsem jen samotářský tvor, který touží prožívat co nejvíce svého času mimo civilizaci. Toužím po dobrodružství a mnohdy se kvůli tomu dostanu do situací, které mě dovedou až k pláči.

Cesta za štěstím aneb závod na 4 418 km na kole „na těžko“

Tour Divide je nejdelší MTB závod světa na 4 418 km. Navíc je bez jakéhokoliv zabezpečení. Co si závodník veze, kde spí, co jí a jak se vypořádává s ohromnou fyzickou a psychickou zátěží je čistě na něm. Trasa závodu začíná v Kanadě a končí u mexických hranic, vede přes skoro 4 000 metrů vysoké hory s výskytem sněhu a zároveň, na straně druhého extrému, prochází přes 200 km dlouhé pouště.

Česka Peggy Marvanová se účastnila již několika extrémních závodů. Mimo americký Tour Divide závodila třeba ve Skotsku, Itálii, Německu i za Polárním kruhem. Závod Tour Divide jela dvakrát a napodruhé ho dokonce vyhrála. Poprvé ho jela sama, když ji bylo dvacet. Tehdy jej označila za závod neuvěřitelně těžký, pohybující se na hraně jejích limitů. O dva roky později se však na něj vrátila spolu se svým přítelem Adamem Záviškou. V Americe odstartovali krátce poté, co se úspěšně vrátili z 1000 km dlouhé výzvy polárního kruhu, ve které se zasloužili o celosvětoví prvenství. 

Co vedlo tehdy dvacetiletou Peggy k absolvování amerického závodu? Jak to, že Tour Divide, který sama označila za závod pohybující se na hraně jejích limitů vyrazila ještě jednou, a to hned po dvou letech? Jak celé toto životní období vnímal Adam? Změní se člověku pohled na svět při absolvování takové cesty? Toto, a ještě mnohem více si můžete přijít poslechnout osobně od Peggy a Adama.

 

„Ten pocit, když už nemohu, ale přesto musím... Ta bezmoc, když mám strach, halucinace, padám k zemi únavou, ale musím jít dál, abych unikla svému strachu. Ta síla, která mi sevře hruď natolik, že lapám po dechu a jediné co slyším je hlasitý tlukot mého srdce. Příroda je silný soupeř a já z ní mám pochopitelně respekt, přesto se ale v její velikosti cítím svá. Sice ohrožená, ale i svobodná jako divoké zvíře. Jen díky ní jsem schopná poznat sama sebe a milovat okolní svět.“ Peggy

Michael Pokorný

Michael Pokorný

předseda Českého alpského klubu, dlouholetý ředitel outdoorových CK, cestovatel, průvodce
Od roku 1996 se pohybuji v cestovním ruchu. Zprvu jako průvodce horských a cyklistických zájezdů, později jako ředitel cestovní kanceláře Kudrna (2003-2010) a CK V-tour (2011 – 2013). V současné době se věnuji vedení obchodních a marketingových aktivit kanceláře OEAV.CZ zastupující rakouský alpský svaz Alpenverein v České republice

Výzva jménem Transalp

Překonat Alpy na horském kole je sen, který je mnohem dostupnější, než by se na první pohled zdálo. Kterou trasu však zvolit? Variant existují desítky. Michael Pokorný během své přednášky také poskytne cenné tipy k výstroji, kolu či tréninku před takovou akcí.


Místo konání: Zastupitelský sál radnice Brno-Střed, Dominikánská 264/2 (pozor - nejedná se o Dominikánské nám. a Novou radnici! Ať nebloudíte...)
Začátek: v 18:00
Kapacita: 120

Vstupné: předprodej 195 Kč / na místě 220 Kč
Vstupenky na místě již nemusí být!
Snížené vstupné 175 Kč / na místě 200 Kč pro členy Alpenvereinu registrované kanceláří OEAV.CZ.
Platnou kartičku s sebou.Hlavní partner večera

 

 

Cyklo a MTB S ck v-tour

Patříte mezi ty, kteří krásu a majestátnost hor dokáží docenit jedině ze sedla svého bicyklu? Okuste kvalitu a preciznost singltrailů našich západních sousedů, pohodové bikování s veškerým komfortem nebo náročný etapový přejezd hor. Pořádáme však také nenáročné putování táhlými údolími po proudu řek s historickými městy, vinicemi a sady okolo průzračných jezer. Milovníkům silniční cyklistiky nabízíme výjezdy po nekonečných serpentinách do věhlasných alpských sedel, kde se psala historie silničních závodů.